Krubera-Woronia 2016

W dniach 26.07 do 16.08 odbyła się wyprawa organizowana przez Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego w Poznaniu do jaskini Krubera-Woronia w masyw Arabiki w Abchazji – obecnie najgłębszej znanej jaskini świata. Jaskinia odkryta została w 1960 roku i jest eksplorowana od roku 1999 głównie przez ukraińskich i rosyjskich grotołazów w ramach projektu The Call of the Abyss Project- “Zew otchłani”. W roku 2007 osiągnięto w niej głębokość 2190 m sprawiając, że jest to jedyna jaskinia przekraczająca 2000 m na świecie.

Celem głównym poznańskiej wyprawy było dostanie się do partii za syfonem Bermuda i wykonanie nurkowania w syfonie Dva Kapitana na głębokości -2140 m oraz osiągnięcie dna jaskini Game Over na głębokości -2080 m, powszechnie uznawanego jako “dno świata”.

Działania w jaskini były prowadzone w dwóch zespołach:

  • Zespół schodzący na dno Game Over : Małgorzata Borowiecka, Joanna Haremza, Bogdan Guzik, Adam Łada, Piotr Sokołowski (WKTJ) oraz Marek Burski z Klubu Speleologicznego AVEN z Sosnowca i Sebastian Kołodziej ze Speleoklubu Olkusz. Zespół zszedł do jaskini 03.08, osiągnięcie dna Game Over na głębokości 2080 m udało się 06.08. Jednocześnie Joanna Haremza oraz Małgorzata Borowiecka były drugimi Polkami, które osiągnęły ten rekord głębokości. Łącznie akcja trwała 8 dni z biwakami pośrednimi na głębokościach: -700, -1200, -1400.
  • Zespół nastawiony na nurkowanie syfonu Dva Kapitana składał się z członków Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego: Michała Macioszczyka, Michała Amborskiego, Jakuba Kujawskiego, Karola Przybyszewskiego oraz Eweliny Raczyńskiej z Sekcji Grotołazów Wrocław. Grupa zaczęła zejście 04.08. 08.08 do syfonu Dva Kapitana na głębokości -2140 m dotarł zespół nurków  po uprzednim pokonaniu syfonu Kwitoczka i Podnyr w składzie: Michał Macioszczyk, Michał Amborski oraz Jakub Kujawski. Nurkowanie w syfonie Dva Kapitana wykonał Michał Macioszczyk schodząc na głębokość -20 m, będąc pierwszym Polakiem, który osiągnął tę głębokość. Podczas nurkowania zostało zbadane okno skalne oraz pobrane próbki  skorupiaków żyjących w wodach syfonu Dva Kapitana. Karol Przybyszewski oraz Ewelina Raczyńska równolegle zeszli na dno Game Over. Zespół wyszedł na powierzchnię 12.08, zamykając jednocześnie całą akcję w 9 dni z biwakami pośrednimi na głębokościach: -700, -1200, -1400 oraz -1690.
    Podczas wyprawy padło wiele personalnych rekordów, ale do najważniejszych osiągnięć zalicza się rekord głębokości Polaka osiągnięty przez Michała Macioszczyka podczas nurkowania syfonu Dva Kapitana.

W tegorocznej wyprawie i działaniach w jaskini brały udział zespoły z Ukrainy, Rosji, Polski, Węgier, Iranu, Libanu, Hiszpanii i USA.

Posted by | View Post | View Group