Wyprawa Prokletije 2017 – sprawozdanie

W dniach 14 lipca – 6 sierpnia odbyła się kolejna, dwunasta, letnia wyprawa w czarnogórską część Gór Prokletije. 

Wyprawa działała w masywie Beliča, gdzie eksplorowane były takie jaskinie jak: Górnicza, system Jaskini Entuzjastycznej, system Jaskini T5-03 061, 03 072 i Krucza oraz w masywie Kolaty, gdzie przedmiotem naszych zainteresowań były dwie jaskinie: Czarny Szlak i Jaskinia przy Czerwonym.  

Jaskinia Górnicza – eksploracja w jaskini była kontynuowana na tzw. III Dnie. Po zeszłorocznym biwaku w jaskini, ekipa eksplorująca doszła do głębokości 585 m i zatrzymała się nad kolejną studnią. W wyniku tegorocznych odkryć wyprawa dotarła do -696 m głębokości. Są to korytarze o rozwinięciu horyzontalnym. Jaskinia Górnicza stała się najgłębszą jaskinią w całych Górach Prokletije, uwzględniając również Albanię i Kosowo. Do tego czasu najgłębszą jaskinią była Shpella BB-30 w Albanii, z głębokością -610 m, wyeksplorowana przez Bułgarów.

System Jaskini Entuzjastycznej – jest to najdłuższy system jaskiniowy w czarnogórskiej części Gór Prokletije, składający się z następujących obiektów: Jaskinia Entuzjastyczna, Jaskinia Nadzwyczajna, Smocza Jama i 03 062). W czasie wyprawy eksplorowane były najdalsze partie systemu (Jaskinia Entuzjastyczna), gdzie zostało odkrytych 300 m nowych korytarzy. Aktualnie system ma 3385 m i 253 m głębokości.

Jaskinia przy Czerwonym (Szlaku) – jaskinia była odkryta kilka lat temu i osiągnęła wtedy 19 m deniwelacji i 140 m długości. W wyniku kontynuacji eksploracji w tym roku – jaskinia osiągnęła 211 m głębokości i 1101 m długości. Jaskinia ma 9 otworów; jest to duży system zarówno ze studniami, jak i rozwiniętymi partiami poziomymi. W wielu korytarzach jaskini występuje lód, który w jednej z większych sal ma miąższość ponad 7 m. Jaskinia Czarny Szlak – po zeszłorocznych odkryciach, wyprawa kontynuowała działalności w tej jaskini, która po sezonie 2017 osiągnęła 968 m długości i 127 m głębokości. W czasie wyprawy zostało odkrytych 368 m nowych korytarzy.

We wszystkich wymienionych jaskiniach eksploracja będzie kontynuowana w roku 2018. Działalność była prowadzona również w Systemie Jaskiniowym 03 061-T5, 03 075 oraz w Jaskini Kruczej do których wyprawa wróci w roku 2017. W wyniku ciasnot eksploracja została zakończona w jaskini 03 072, która ma 295 m długości i 133 m głębokości.

Podsumowując: w czasie wyprawy zostało pomierzonych ponad 2640 m nowych korytarzy jaskiniowych. 

W wyprawie „Prokletije 2017” uczestniczyli: Krzysztof Najdek (WKTJ, kierownik wyprawy), Michał Amborski (WKTJ), Piotr Bąkowski (WKTJ), Marzena Białczak (SŚ), Natalia Biegała (WKTJ), Piotr Burczyk (SŚ), Sonia Dudziak (WKTJ), Dorota Drzewiecka (WKTJ), Michał Filipiak (WKTJ), Dominika Jankowiak (WKTJ), Ditta Kicińska (WKTJ), Marjan Komnenov (Macedonia), Sławomir Kozłowski (WKTJ), Paweł Lulek (WKTJ), Adam Łada (WKTJ), Krzysztof Maciąg (SŚ), Anna Maćkowiak (WKTJ), Łukasz Marciniak (WKTJ), Robert Matuszczak (WKTJ), Paweł Niziołek (SŚ), Izabela Pałygiewicz (SW), Krzysztof Piotrowski (WKTJ), Karol Przybyszewski (WKTJ), Norbert Skowroński (WKTJ), Grzegorz Sokół (WKTJ), Agnieszka Szrek-Burczyk (SŚ), Zbigniew Tabaczyński (WKTJ).

 
Posted by | View Post | View Group