Graniówki Tatr

Roman Wojtkowiak

Wyjaśnienie!
Szanowny Wierny Czytelniku tej strony, Czytelniku przypadkowy czy też Ty zabłąkany „oglądaczu” tego artykułu. Uważałem, że należy napisać parę słów wyjaśnienia .
Przedstawione poniżej mapy, przedstawiają Polskie Tatry w postaci linii oznaczających granie poszczególnych, zwartych, występujący samodzielnie lub jako część grani pasma Tatr. Przy czym granią w tym przypadku zaznaczono grzbiet górski, jako ostrą krawędź utworzoną przez stykające się zbocza lub ostrą, często silnie poszarpaną, szczytową partię pasma lub grzbietu górskiego. Zdaje sobie sprawę, że w obecnych czasach gdy powszechnie dostępne są różnego rodzaju mapy czy, w dowolnym miejscu można sobie ściągnąć na komputer, tableta lub co najbardziej przydatne na smartfona, interesujący nas w danym momencie obszar z kosmosu, tego typu schematyczne przedstawienie naszych pięknych Tatr wraca do epoki pierwszych odkryć gór. Niemniej załączone „plany” mają szereg zalet.
Oferowane aktualnie mapy posiadają taką masę szczegółowe, że często ich przygodny odbiorca nie jest wstanie wychwycić wszystkich zamieszczonych tam informacji. Ich nieduża wielkość często ma również na to wpływ. Natomiast przedstawione mapy popularnie nazywane „graniówkami” są stosunkowo „lakoniczne”. Zaznaczono na nich znacznie mniejszą ilość notek, czy informacji. Umożliwia to inne spojrzenie na to, jaką one posiadają siatkę grzbietów górskich. Jak te grzbiety w przypadku naszych najwyższych gór przebiegają, ich kształt, długość, ukształtowanie w terenie czy jakie kierunki zajmują w przestrzeni geograficznej.
Mniej szczegółów umożliwia odbiorcy lepsze znalezienie interesującego go punktu, „zaznaczenia” go, czy opisania według własnej interpretacji. A co wydaje się dość istotne, powinno być bardziej czytelne dla czytelnika.
No i co najistotniejsze, każdy z posiadaczy takiej mapy może sobie w dowolnym momencie zaznaczyć którą górę już zdobył, którędy na nią wszedł i zszedł, na którą musi jeszcze wejść, a na którą chciałby wejść. Że o tak istotnych momentach jak pokonanie jakieś ściany drogą nieco trudniejszą niż szlakiem turystycznym, w trakcie wspinaczki, też na tej mapie może być wyeksponowane.
Na mapach grani Tatr Zachodnich są już zaznaczone najważniejsze znane jaskinie z okresu gdy te mapy powstawały. Można je bardzo łatwo zlokalizować. Wszyscy zainteresowani jaskiniami są z pewnością ciekawi gdzie leżą, z której strony można się do nich dostać i tym podobne informacje. A najważniejsze: kiedy tam byłem, czy też kiedy tam pójdę?! A członkowie Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego i nie tylko, bo również ewentualni inni oglądacze-speleolodzy tej strony czy nawet ludzie którzy te mapy sobie wydrukują, zaznaczą istotne dla Nich informacje.
Ja wiem, że dla młodych takie zapiski są zbędne i stratą czasu ale z biegiem lat człowiek o nie wszystkim pamięta i dlatego warto takie Ważne informacje zachować dla siebie. A może i dla potomnych!
Jeszcze ważna informacja. Mapa GRANI TATR WYSOKICH z dedykacją po jej lewej stronie u dołu to prezent od Chrystiana Parmy dla Sekcji Grotołazów Akademickiego Klubu Turystycznego – taka w owym czasie była nazwa naszego Klubu. Christian Parma to zaprzyjaźniony z nami grotołaz z Gliwic, z okresu gdy klub poznański i gliwicki zaliczały się do najbardziej aktywnych w speleologii w Polsce. W późniejszym okresie Ch. Parma, gdy zamieszkał w Zakopanem, był wydawcą przeróżnych książek nie tylko o górach, map i przewodników. Jego mapa powstała pod koniec lat 60 ubiegłego wieku.
Natomiast pozostałe zamieszczone poniżej mapy są autorstwa Jerzego Marcinkowskiego zwanego „Marcinem”. Wielkiego pasjonata gór, w początkowym okresie swojej działalności eksploatacyjnej bawił się w penetrowanie jaskiń aby w późniejszym okresie zająć się wyłącznie wspinaczka powierzchniową. Wspomnienia o nim zamieszczono także na klubowej stronie.