2006

J.Zimna (30 grudnia): Kręty korytarz – N.Skowroński, K.Najdek, D.Kicińska, M.Gorzelańczyk, A.Jaruga, M.Borowiecka, U.Kotewa, R.Gałązkiewicz, L.Grabowski, N.Wróblewska

Tatry (29 grudnia): Szczelina Chochołowska – L.Grabowski, K.Najdek, A.Jaruga, P.Stelmach

Tatry (28 grudnia): J.Bańdzioch Kominiarski – Kargul + Żwirki – M.Borowiecka, M.Gorzelańczyk, P.Stelmach, N.Skowroński, U.Kotewa, A.Jaruga, P.Gaszczyński, M.Gniot, P.Malinger, J.Dębski (SDG)

Tatry (27 grudnia): J.Studnia w Kazalnicy – R.Matuszczak, P.Stelmach, A.Brzoza, P.Gaszczyński, M.Gniot

Tatry (21 grudnia): J.Wysoka – Koloseum – A.Brzoza, W.Hołysz, M.Jachym (AKG AGH)

Tatry (9 – 10 grudnia): akcja w jaskini tatrzańskiej do syfonu… – P.Stelmach,A.Brzoza, R.Równicki (SDG)

Kurs kartowania jaskiń (1 – 3 grudnia): w Ośrodku Naukowo Dydaktycznym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Smoleniu odbył się kurs kartowania jaskiń zorganizowany przez KTJ PZA. Z naszego klubu udział wzięli: Krzysztof Najdek, Piotr Stelmach

Jaskinia Śnieżna (25 – 26 listopada): Piotr „Kierownik” Stelmach, Ryszard Równicki (SDG) do Nowego Biwaku, Urszula Kotewa, Małgorzata Kusak (AKG AGH), Mirosław Jachym (AKG AGH), Grzegorz Fus (AKG AGH) do Ekstazy i Partii za 4 Zaciskami.

Weekend w Jaskini (25 – 26 listopada): impreza w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Prezentowaliśmy działalność klubu, filmy z naszych wypraw, sprzęt używany w jaskiniach.

Speleokonfrontacje 2006 – JURY przyznało: I miejsce ex aequo Zenon Kondratowicz (Bobry Żagań) za „Jedna milka” i Kazimiersz Szych II miejsce Leszek „Makaron” Grabowski za „Prokletije – Góry Przeklęte”, prezentacja zdobyła również III nagrodę Publicznosci.

Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Walne WKTJ (5 listopada): Wybrany został nowy Zarząd, oraz ustalono wiele istotnych spraw związanych z życiem klubu.

Bandzioch Kominiarski (26 – 29 października): dzięki zgodzie dyrektora TPN na działalność w jaskini Bańdzioch Kominiarski (dwa zezwolenia wydane na: Małgorzatę Borowiecką i Dittę Kicińską), przeprowadzono 3 etapową akcję, której celem było zbadanie osadów zalegających w wybranych miejscach jaskini oraz udokumentowanie różnorodności form korozyjnych występujących w różnych częściach Bańdziocha Kominiarskiego.

Pierwszy etap (26 – 27 października): Górny otwór – V i IV dno – Górny otwór – Uczestnicy:Małgorzata Borowiecka (WKTJ), Urszula Kotewa (WKTJ), Małgorzata Kusak (AKG), Marcin Gorzelańczyk (WKTJ), Mirosław Jachym (AKG), Adam Więch (SW), Jędrzej Pawlak (SW), Piotr Stelmach (WKTJ) – Biwak, Wojciech Hołysz (WKTJ) – Biwak, Jakub Pysz (SBB) – Biwak, Bartłomiej Juroszek (SBB) – Biwak. Ekipa biwakowa – po osiągnięciu V i IV dna założenie biwaku w Bazylice (Chóry).

Drugi etap (27 – 28 października): Ekipa biwakowa – Zjazd do Syfonu KKTJ i do VI dna. Powrót na biwak.

Trzeci etap (28-29 października): Dolny otwór – Rotoki – Żwirki – Dolny otwór

Udział wzięli: Małgorzata Borowiecka (WKTJ) Marcin Gorzelańczyk (WKTJ) W Roztokach spotkanie z ekipą biwakową, która po likwidacji biwaku dociera tamże przez Salę ze Stołem, Mulisty Zacisk i Wyżymaczkę. Do pierwszej ekipy (M.Borowiecka,M.Gorzelańczyk) przyłącza się Wojtek Hołysz (WKTJ) – razem docierają do sali Żwirki. Pozostała trójka zjazd na III, Stare i VII dno. Wyjście całej ekipy dolnym otworem – godz.5:00 (29.10). W srogiej, jesiennej zlewie schodzimy do Kir. (czas akcji 60h).

Manewry autoratownictwa (7 – 8 października): w Podzamczu na górze Birów – R.Matuszczak (instruktor) oraz G.Borowiecka, P.Rapp, A.Kęsa.

Manewry ratownictwa w Tatrach (28 – 29 września): w Jaskinii Zimnej – R.Matuszczak jako instruktor oraz P.Stelmach i W.Hołysz jako uczestnicy.

Tatry (16 września): P.Stelmach „Kierownik”, A.Brzoza, R.Równicki (SDG) – J.Strzelista, po drodze szukając otworu trafiono m.in. do Łamanej Dziury, Szuflady Dolnej i Górnej, Nyży pod Ratuszem, Komory Gwiaździstej. Wracajając: Niebieska Studnia i Szara Studnia.

Wyjazd kursowy w Sokole Góry (wrzesień): Część wspinaczkowa, jaskinie itd.

Weekend sierpniowy (12 – 15 sierpnia): duża ekipa i mniej lub bardziej ambitne akcje: J.Czarna do st. Smoluchowskiego – M.Borowiecka, A.Jaruga, E.Kozłowska, A.Appelt, J.Łobacz, N.Skowroński, Ł.Marciniak, P.Lulek. Z akcji sportowych 🙂 J. Małołącka-P.Stelmach, J.Pysz (SBB), J.Mała w Mułowej-P.Stelmach, R.Równicki(SDG), J.Dębski (SDG), W.Sosnal (KW Zakopane), J.Wielka Litworowa, J.Pod Wantą-M.Borowiecka, P.Lulek. No i lightowa akcje w stylu J.Mylnej – M.Borowiecka, A.Appelt, E.Kozłowska, N.Skowroński, P.Lulek, oraz J.Czarna – Tehuby – S.Kozłowski, P.Rapp, Ł.Marciniak

Ptasia Studnia (20 lipca): P.Rapp, F.Kierzek, A.Wawrzyniak

HOHER GOLL SMS (wiadomość z 19 lipca): po wyjściu ostatniej dwójki z biwaku – odkryliśmy ok. 1 km „Gangów”. Jutro startuje kolejny biwak (Z.Rysiecki + S.Nowak i N.Skowroński i + M.Gorzelańczyk

PROKLETIJE SMS (wiadomość z 17 lipca): od El commendante „Dreda” – Dzisiaj wynajęliśmy konie a bazę mamy na wysokości 1770 m. Góry ogromne, ludzie przyjaźni, rakija wyborna.

Tatry (18 lipca): Ekipa w składzie P.Rapp,F.Kierzek,A.Wawrzyniak odwiedziła Partie Tehuby w J.Czarnej. Planowany jest atak pontonowy na Wielkiego Kłamcę przy wsparciu A.Kęsy.

HOHER GOLL NEWS: Przed godziną 00:00 (noc z soboty na niedzielę) wyszła połowa zespołu biwakowego. W niedalekim sąsiedztwie biwaku odkryto piętro obszernych, suchych korytarzy poziomych (kilkaset metrów!). W odkrytych ciągach znajduje się w tej chwili kilkanaście (!) różnych „problemów” – kominów, zawalisk, szczelin, przełazów itd. Trwa opracowywanie wyników pomiarów i oczekiwanie na drugą dwójkę biwakową (planowane wyjście na powierzchnię: około niedzieli wieczór)…

Krótkie notki z biwaku: Zmiana 1: Mateusz Golicz, Michał Wyciślik: Wspinaczka do okna na wysokości ok. 10 m w sali, na której eksploracja zakończyła się w zeszłym roku. Podczas pierwszych prób zdobycia okna jak najmniejszą ilością sprzętu „puszcza” płyta z punktem asekuracyjnym z taśmy, spadając na ramię asekurującego mnie Michała. W efekcie zerwania punktu zaliczam też spory lot oraz poturbowana zostaje wiertarka spalinowa…Kolejna próba jest jednocześnie sukcesem i porażką – do okna udaje się dotrzeć, jednak okazuje się ono jedynie nyżą bez kontynuacji. Pozostała część „szychty” upływa na odgruzowywaniu i rozkuwaniu ciasnego przełazu poniżej okna i poręczowaniu znajdującej się za nim studni (ok. 15 m) oraz próbie trawersu stropowego do widocznej ze studni sali. Trawers utrudnia niestabilny, pionowy piarg, sypiący się na nas obficie.

Zmiana 2: Marcin Gorzelańczyk, Norbert Skowroński: Dokończenie trawersu stropowego. W nowo odkrytej sali rozpoczynają się olbrzymie ciągi poziome. Pomiar ok. 500 m ciągów i rozpoznanie dalszych „problemów”.

Zespół transportowy: Stefan Nowak, Ryszard Chiniewicz, Robert Śledziński: Zespół transportowy wpasował się dokładnie pomiędzy 2 a 3 zmianę. Dotarły dodatkowe liny oraz wiertarka akumulatorowa. Robert zmienia Michała w związku z kontuzją ramienia…

Zmiana 3: Mateusz Golicz, Robert Śledziński: Atak problemu w jednym z ciągów poziomych – zjazd ciaśniejszą studzienką (jak na warunki tej jaskini: „- i jak tam? – no, tu robi się trochę ciasno… – człowiek się zmieści? – no tak… i mały słoń też…”), następnie odkrycie kruchych, pionowych partii. Oczyszczanie pochylni – w tym godzinna „praca” nad zabezpieczeniem (tzn. zrzuceniem) kilkusetkilogramowej wanty. Zjazd obszerną studnią ok. 40 m z otwartym problemem (obszerne pęknięcie wymagające dalszego zjazdu).

Zmiana 4: Marcin Gorzelańczyk, Norbert Skowroński

Początek wyprawy w Prokletije w Czarnogórze (13 lipca): Rozpoczyna się wyprawa eksploracyjna w Prokletije w Czarnogórze współorganizowana z AKG AGH Kraków. Z naszego klubu udział biorą: K.Najdek, L.Grabowski, W.Hołysz, P.Stelmach, A.Brzoza, R.Gałązkiewicz, D.Kicińska,U.Kotewa, A.Jaruga, oraz grotołazi z AKG AGH i Speleoklubu Świętokrzyskiego.

HOHER GOLL NEWSPogoda nam sprzyja, jest dość słonecznie. W niedzielę odbyła się pierwsza akcja zmierzająca do przygotowania biwaku w systemie Hochscharte (system połączonych ze sobą jaskiń Kammerscharten-Gadających Kamieni-Niedoróbka). Ekipa w składzie N. Skowroński, M. Wyciślik i R. Sledziński podjęła próbę zaporęczowania dojścia do planowanego miejsca biwaku (ok. -475) przez j. Niedoróbkę. Niestety, akcja zatrzymała się na przyklejonym do ściany bloku lodu o znacznych rozmiarach (zagrażającym obrywem na grotołazów w trakcie „pracy” w dolnej części jaskini).

W poniedziałek udało się zrealizować dwie „szychty”: z rana ruszyła próba kucia lodu w Niedoróbce, podjęta przez N. Skowrońskiego i M. Gorzelańczyka . Chociaż przy użyciu czekana i wiertarki elektrycznej udało się skuć odkryty poprzednio blok lodu, okazało się, że wyjątkowa ilośc lodu zalegająca na niższych głębokościach skutecznie uniemożliwia zjazd do planowanego miejsca biwaku w systemie przez j. Niedoróbkę (czyli najkrótszą, ok. półtoragodzinną drogą – praktycznie w całości w pionie).

Druga ekipa (M. Golicz, M. Wyciślik, R. Chiniewicz) podjęła nocną próbę przejścia poprzez j. Gadających Kamieni. Celem był zjazd do okna w tzw. Studni Przełamanych Lodów (po wiszących w tej jaskini na stałe linach) oraz zjazd (na nowo wierconych punktach i nowo wieszanych linach) do jej „pierwszego” dna, na głębokości ok. -350m. Niestety, samo dotarcie do okna – z małymi poprawkami w prowadzeniu lin „po drodze” zajęło ok. 4 godzin niemniej jednak ekipie udało się w ponad jedenastogodzinnej akcji przygotować alternatywną drogę do miejsca biwaku.

We wtorek ekipa w składzie Z. Rysiecki i R. Śledziński wyruszyła do systemu poprzez j. Gadających Kamieni w celu dokonania ostatnich poprawek oporęczowania oraz oceny bezpieczeństwa w dolnej części jaskini (narażonej na gigantyczne obrywy lodu). Jeśli dopisze pogoda oraz jeśli uzyskamy błogosławieństwo kierownika wyprawy, w dniu jutrzejszym wyruszy czteroosobowy zespół biwakowy…

Początek kolejnej wyprawy Hoher Goll 2006: Do Austrii wyjechali: Z.Rysiecki (kierownik), N.Skowroński, R.Chiniewicz, M.Gorzelańczyk, S.Nowak, R.Śledziński, oraz z RGK Nocek Ruda Śląska: M.Rysiecka, M.Golicz, M.Wyciślik

Kurs ratownictwa jaskiniowego w Podlesicach (30 czerwca – 2 lipca): podstawowe techniki transportu noszy. W kursie uczestniczyli – W.Hołysz, P.Stelmach, U.Kotewa.

Wyjazd kursowy w Sokole Góry (15-18 czerwca): m.in J.Koralowa, J. Studnisko. Kurs prowadzili: R.Matuszczak, K.Makowski, W.Hołysz, M.Gorzelańczyk.

Speleomistrzowstwa „Złoty Karabinek” 2006 w Wojcieszowie (17 – 18 czerwca): W zawodach wystartowali: P.Stelmach „Kierownik” (8 miejsce) i L.Grabowski „Makaron” (13 miejsce).

Tatry (14 – 16 czerwca): P.Stelmach, A.Brzoza, W.Hołysz, A.Jaruga.

Warsztaty Nurkowania Jaskiniowego (3 – 4 czerwca): w I etapie warsztatów wziął udział Łukasz Ogiński.

Wyprawa na Krym (26 maja): wyruszyła już trzecia z kolei wyprawa na Krym w masyw Karabi. W wyjeździe udział biorą: N.Skowroński, Ł.Marciniak, A.Appelt, S.Kozłowski, E.Kozłowska.

Tatry (27 – 28 maja): J. Czarna i spacery po powierzchni – W.Hołysz, A.Brzoza, P.Stelmach

Zajęcia z autoratownictwa na Okienniku (26 – 28 maja): Zajęcia prowadził R.Matuszczak.

Długi weekend majowy: duża grupa klubowiczów spędziła go jak zwykle w Olsztynie na polanie przy Sokolich Górach. Odwiedzono m.in Studnisko, Koralową…

Początek nowego kursu taternictwa jaskiniowego (marzec). Za nami już pierwsze zajęcia na Cytadeli.

Wyprawa KKTJ w masywie Kitzsteinhorn (od 20 marca): Robert Matuszczak bierze udział w wyprawie KKTJ w masywie Kitzsteinhorn – gdzie dociera do syfonu na głębokości -1145 m.

Tatry (12 – 13 marca): próba dotarcia do otworu jaskini Śnieżnej, jednak duża ilość śniegu nie pozwoliła na dojście do otworu. Celem zastępczym okazała się Jaskinia Zimna i Korytarz Galeriowy. W akcji udział wzięli: U.Kotewa, A.Jaruga, P.Stelmach, A.Kęsa, M.Jachym (AKG AGH).

Szkolenie lawinowe w masywie Babiej Góry (10 – 13 marca): Ekipa WKTJ zamieszkała w schronisku na Markowych Szczawinach w okolicach Zawoji.

Tatry (13 luty): Ula Kotewa razem z ekipą z AKG AGH dociera do końca Jaskini Miętusiej.

Tatry (11 luty): Jaskinia Miętusia – Ciasne kominy: Ula Kotewa, Aga Jaruga,Piotr „Kierownik” Stelmach, Mirek Jachym (AKG AGH Kraków).

Kurs Tatrzański – zima (29 stycznia – 2 luty): II grupa

  • 29.01.2006 – J. Czarna – Partie Tehuby i dno Herkulesa – R.Matuszczak, A.Miecznikowska – O.Harat, P. Śliwiak, R. Śledziński
  • 30.01.2006 – J. Zimna – Chatka – R.Matuszczak, A.Miecznikowska – O.Harat, P. Śliwiak, R. Śledziński + U.Kotewa, A. Jaruga
  • 01.02.2006 – J. Miętusia – Korytarz Trzech Króli – R. Matuszczak, A. Miecznikowska – O.Harat, P. Śliwiak, R. Śledziński
  • 02.02.2006 – J. Kasprowa Niżna – Zapałki – R. Matuszczak, A. Miecznikowska – O.Harat, P. Śliwiak, R. Śledziński

Inne akcje:

  • 29.01.2006 – J. Kasprowa Niżna – Zapałki, Syfon Danka – U.Kotewa, A.Jaruga, A.Appelt, G.Kusak (AKG AGH), M.Jachym (AKG AGH)

Kurs Tatrzański – zima (9 – 13 stycznia): I grupa

  • 09.01.2006 – J.Kasprowa Niżna – Zapałki – R.Matuszczak, K.Najdek, M.Filipiak – A.Appelt, A.Jaruga, J.Zboralska, M.Maciejewska, M. Wiertel, Ł.Ogiński, T.Rega, A.Prusak, B.Czernecki, M. Wiklik, G. Śledziński + L. Grabowski
  • 10.01.2006 – J.Czarna – Krata – Szmaragdowe Jeziorko – R.Matuszczak, K.Najdek, M.Filipiak – A.Appelt, A.Jaruga, J.Zboralska, M.Maciejewska, M. Wiertel, Ł.Ogiński, T.Rega, A.Prusak, B.Czernecki, M. Wiklik, G. Śledziński + L. Grabowski
  • 11.01.2006 – J.Zimna – Chatka – R.Matuszczak, K.Najdek, M.Filipiak – A.Appelt, A.Jaruga, J.Zboralska, M.Maciejewska, M. Wiertel, Ł.Ogiński, T.Rega, A.Prusak, B.Czernecki, M. Wiklik, G. Śledziński + L. Grabowski
  • 13.01.2006 – J.Miętusia – Wielkie Kominy – R.Matuszczak, K.Najdek, M.Filipiak – A.Appelt, A.Jaruga, J.Zboralska, M.Maciejewska, M. Wiertel, Ł.Ogiński, T.Rega, A.Prusak, B.Czernecki, M. Wiklik, G. Śledziński

Inne akcje:

  • 12.01.2006 – J. Miętusia – Błotne Zamki przez kor. Trzech Króli – A.Kęsa, P.Wolny, Ł.Marciniak, S.Kozłowski, A.Dymel, A.Wawrzyniak, F.Kierzek
  • 12.01.2006 – J. Miętusia – za Marwoja – P.Stelmach, U.Kotewa, A.Brzoza, W. Hołysz
  • 13.01.2006 – J. Zimna – trawers – A. Kęsa, A. Wawrzyniak, S. Kozłowski, P.Rapp, Ł. Marciniak
  • 14.01.2006 – J. Kasprowa Niżna – Partie Sylwestrowe – F. Kierzek, S. Kozłowski, A. Kęsa, P. Rapp